Põhjusi, miks eelistada looduslikke ja koduseid, ise tehtud puhastusvahendeid on mitu: need on ohutud kõigi pereliikmete tervisele ja ka keskkonnale, aitavad märkimisväärselt raha kokku hoida, vähendavad prügi teket ning neid meisterdades saad isegi oma loovuse valla päästa. Siin on Sulle inspiratsiooniks 30 head nõuannet jätkusuutlikuks koristuseks, mida on jaganud meie kliendid oma kogemusest.
- Ei saa me läbi ilma… sidrunhappe, söögisooda ja (söögi- või pesu)äädikata! Tuntud kombo on abimeheks peaaegu et igas olukorras, mis nõuab pindadelt tugevamate plekkide eemaldamist. Ühtlasi hoiab see Su pesumasina töökorras ning tagab sellele pika eluea: lisa pesusahtlisse sooda ja sidrunhape, loputussahtlisse äädikas ja pane tühi masin käima 90 C⁰ juures. Katlakivi ja pesuaine jäägid saavad muretult eemaldatud!
- Tee pritspudelisse vee ja taimse pesuäädika lahus rasva ja muu mustuse hõlpsaks puhastamiseks: lisa pudeli põhja natukene äädikat ning täida pudel veega. Vee-äädika segu eemaldab ülihästi pindadelt rasva ning pigmenteerunud plekid. Ühtlasi võib sellega puhastada kõiki pindu, sh laste söögitoole. Puhastusvahend, mis on tõhus JA ohutu!
- Pesuäädikat võib julgelt lisada ka nõudepesumasinasse, täites sellega aeg-ajalt loputusvahendi sahtlit. Äädikas jätab nõud ilusti säravaks, sh ei jää klaasidele tüütuid veeplekke. Sama hästi toimib ka sidrunhappest valmistatud lahus.
- Mikrolaineahju saab vähese vaevaga puhtaks, kui panna ahju vee ja äädikaga kauss ja mikrolaineahi kolmeks minutiks tööle. Pärast pühi mustus lihtsalt lapiga kergelt ära.
- Sooda puhastab ka tugevalt pigmenteerunud tee- ja kohvitassid.
- Puhastusvahendina on ideaalseks ja pea et asendamatuks abimeheks tavaline (mikrokiust) klaasilapp. Sellega saab puhtaks kõik pinnad: peeglid, aknad, klaasid, valamud, uksed, lingid, mööbel jne, sh eemaldab see segistilt kõik jäljed ja veeplekid. Soeta endale kaks lappi: ühte kasuta niisutatuna eelpuhastuseks ja teise, kuivaga tõmba puhastatud pind üle. Pese puhastuslappe regulaarselt 90 C⁰ juures – nii hoiad kokku raha ja säästad keskkonda!

- Kui soetad puhastusvahendeid poest, osta kontsentraati oma anumasse. Näiteks pakub Elamise Kergus puhtaid ja ökoloogilisi puhastusvahendeid ka täitena. Olemas on nii universaalne üldpuhastusvahend kui ka nõudepesuvahend. Lisaks nõudepesumasina geel, erinevad pesugeelid riiete pesemiseks ja šampoonid ning vedelseebid kehahoolduseks.
- Tee oma puhastusvahend Ocean Saver kapslitest – need sobivad kasutamiseks kõikjal majapidamises ning toimivad hästi nii pehme kui ka kareda veega. Võta üks kapsel, lisa sellele 750 ml sooja vett ja saad puhastusvahendi kuudeks või isegi pooleks aastaks, kuna lahusest tekib kontsentraat. Lisaks leiad meie valikust ka Skoshi ja Macki puhastuskapslid!
- Tõhusa ja aromaatse puhastusvahendi saab teha ka sidruni või apelsini koortest: pane koored purki, kalla peale tunde järgi äädikat, lase pimedas seista ja ongi valmis! Koortest tulevad välja kõik kasulikud ained, puhastavad omadused ja eeterlikud, naturaalsed õlid. Tee pritspudelisse lahus, kallates tsitruselisele kontsentraadile peale vett – ja ongi kasutamiseks valmis!
- Kui ei viitsi koortega mässata, saad mõnusa lõhnaga puhastusvahendi ka siis, kui teed spreipudelisse vee-äädikalahuse, millele lisad paar tilka endale meelepärast eeterlikku õli.
- Ka sidrunhape on üks võimas looduslik puhastusvahend, mis sobib katlakivi eemaldamiseks suurematest ja väiksematest kodumasinatest (veekeetja, pesumasin, nõudepesumasin, triikraud), ummistuste likvideerimiseks, WC puhastamiseks, pesu pehmendamiseks jpm. Veekeetja saab katlakivist puhtaks, kui lisad kannu veele supilusikatäie sidrunhapet, lased vee keema ning valad selle koos katlakivijääkidega kannust välja. Sel juhul ei levi köögis ka äädika lõhn. Tõhusa puhastusvahendi saad aga, kui segad kokku näiteks sidrunhappe ja sinepipulbri, soovi korral lisa ka eeterlikku õli. Pesu pehmendamiseks sobib hästi näiteks sidrunhappe lahus, kuhu on segatud laimi eeterlikku õli.

- Dušinurga teevad efektiivselt ning naha- ja keskkonnasõbralikult puhtaks sooda ja sidrunimahl.
- Vana hambahari on ideaalne selliste kohtade küürimiseks, kuhu muidu hästi ligi ei pääse, näiteks kraanide ääred, või mida on suure harjaga ebamugav puhastada, nt jalanõude väikesed detailid. Boonusena: kui kasutad bambusest hambaharja, siis saad selle käepideme hiljem komposteerida!
- Katlakivi randi segisti ümbert saab hõlpsalt eemaldada ka nii, kui paned sidruni kraani “kallistama” ehk asetad sidruniviilu kraani ümber ja lased sel üleöö mõjuda.
- Marseille pesuseep on universaalne puhastusvahend, mille tõhusust tõendab fakt, et seda on toodetud ja kasutatud järjepanu juba 12 sajandit (!). Marseille seep, mis on ühtlasi Elamise Kerguse poe üks enimmüüdud tooteid, on looduslik, palmiõlivaba multifunktsionaalne puhastusseep: sellega võib pesta pesu, nõusid ja keha, raseerida, puhastada hambaid, peletada putukaid, eemaldada plekke, kasutada majapidamisseebina nii kodus kui ka reisil.
- Riivi natuke Marseille seepi (või osta valmiskujul seebihelbed) ja lahusta see soojas vees. Kalla lahus pritspudelisse ja puhasta sellega poest ostetud puuvilju.
- Looduslikke majapidamisseepe on teisigi, nt Biolu universaalne seep on samuti valmistatud naturaalsetest toorainetest ning efektiivne eri kangaliikide pesemisel ja plekieemaldusel; ammustest aegadest on kasutuses ka sapiseep, mis on tuntud ka kui võimatute plekkide eemaldaja.
- Kui peres on väikesed kunstnikuhingega lapsed, kes armastavad seintele kirjutada-joonistada, siis tõhus pastakatriibu eemaldaja on tavaline viin (NB! mida kiiremini plekile reageerida, seda efektiivsem!). Rasvakriidi vastu aitab aga villane riie või lihtsalt tükk villa.
- Professionaalid kinnitavad, et ka puhastusmaailmas kehtib põhimõte vähem on rohkem: väga sageli ei olegi puhastamisel vaja midagi enamat kui soe vesi, sh saab enamiku nõudest puhtaks ilma mingit pesuvahendit kasutamata (v.a rasvased potid-pannid) ja ka peeglid-aknad plekkidest priiks vaid vee ja sobiva lapiga.
- Vereplekk riidel otsekui haihtub, kui panna see voolava jääkülma vee alla (NB! mida kiiremini reageerida, seda efektiivsem).
- Igapäevaseks nõudepesuks piisab ka sellest, kui kasutad masinas vaid poolt nõudepesumasina tabletti – lõika tablett lihtsalt pooleks ja nii saad ühest karbist topeltkoguse pesuainet!
- Nõudepesumasina pulbrit saab ka ise teha. Võta selleks neli osa söögisoodat, üks osa sidrunhapet, üks osa jodeerimata meresoola ja tsitruse eeterlikku õli. Sega kõik ained kokku ja sulge õhukindlasse purki.

- Vali teadlikult ka riideid, mida soetad. Näiteks meriinovillast riideid ei pea pesema nii sageli kui sünteetilisi või segakiust riideid – nimelt on meriinovillal püsiv ja loomulik vastupanuvõime mikroorganismidele, tänu millele saab rõivaid kanda mitu päeva ilma, et need hakkaksid ebameeldivalt lõhnama.
- Taaskasuta kulunud T-särke, vanu puuvillaseid riideid või froteerätte, lõigates neist igapäevaseks kasutamiseks majapidamislappe.
- Ka vanad auklikud sokid on nutikas valik tolmu pühkimiseks: tõmba sokid kätte ja jookse mööda riiuleid!
- Rakenda toidujääkidest vabanemisse kõik pereliikmed, k.a karvased ja sulelised. Lapse söögilaualt mahakukkunud toit on koera maiuspala, üha populaarsem on ka kanade pidamine!
- Akende pesemiseks ja põrandate desinfitseerimiseks on asjalik abimees aurumasin, mis hoiab kokku vett ja ajalehti/paberit.
- Kaminaukse teeb vähese vaeva ja eelarvega puhtaks kamina puhastamisel kõige käepärasem asi – tuhk! Võta švamm, tee see niiskeks, kasta tuha sisse ja puhasta klaas. Imeliselt hea tulemuse annab ka vasknuustik.
- Ka praeahju pesemisel eelista keemiale naturaalset puhastusvahendit – ahju saab hõlpsalt läikima sooda ja äädika abil. Puista ahju soodat ja lase pritspudelist äädikat peale. Nende kahe segu hakkab mullitama ja muudab kõrbenud toidu eemaldamise lihtsamaks.
- Kodu desinfitseerimine pole ehk kunagi varem olnud nii aktuaalne kui praegu. Ka selleks saad ise valmistada tõhusa vahendi: võta (soovitavalt 80%-list) viina ja vali endale meelepärane eeterlik õli (antibakteriaalsete omadustega on nt teepuu, eukalüpt, piparmünt, sidrunhein, sidrun). 100 ml viina kohta lisa 2 ml (u üks supilusikatäis) eeterlikku õli ja pane segu kas pritsi või pumbaga pudelisse. NB! Selline segu on mõeldud eeskätt pindade puhastamiseks! Käte desinfitseerimiseks tuleks viinale lisada destilleeritud vett ja glütseriini, et kaitsta nahka alkoholi kuivatava mõju eest.