Võib tunduda uskumatuna, aga suuhügieen mängib meie tervises, heaolus ja elamisvõimekuses ootamatult suurt rolli. Uuringud on näidanud, et hooletult hammastega ümber käimine võib tõsta südame- ja veresoonkonna riketesse haigestumise riski kuni 70% võrra. Lisaks on suu tervis oluline ka vaimse tervise seisukohalt – terved hambad, särav naeratus ja värske hingeõhk lisavad enesekindlust ning julgust suhelda.
Meie suuhügieeni harjumustest sõltub, kui palju head ja kasulikku meie organismi jõuab või kui palju halba suus kahjutuks tehakse enne, kui see jõuab meie seedetrakti, hingamisteedesse ja vereringesse. Inimese kehal ja suus on hulgaliselt baktereid, nii häid kui ka halvemaid, mis põhjustavad erinevaid haigusi.
Usutavasti me kõik oleme eelneva ennetamiseks harjunud oma hambaid pesema, kasutama erinevaid puhastusvahendeid ja tervislikult toituma. Kuid Indias on juba läbi sajandite kasutatud eriliselt tõhusat bakteritest vabanemise tehnikat – oil-pullingut.
Seedimine algab suust ja seetõttu sõltub ka inimese seedesüsteemi tervis sellest, kuidas kanname hoolt suuhügieeni eest. Oil-pulling on ajurveedalik suu puhastamise meetod õli abil. See on osa holistilisest suuhooldusest ning on intensiivselt jääkainetest ja bakteritest vabastava toimega. Tegemist on suu loputamise protseduuriga, mis imab limaskestadelt ja keelelt mürgid, eemaldab hammastelt ning mikrovahedest kahjulikud bakterid. Oil-pullingu abil väheneb igemepõletike ja hambakatu või -kivi teke. See on üks lihtsamaid ja ühtlasi tõhusamaid mooduseid parandada oma enesetunnet terviklikult.
Kuigi antud meetod on väga pika ajalooga, siis teaduslikult uurima on seda hakatud alles hiljaaegu. Rõõm on aga tõdeda, et uuringud enamjaolt vaid kinnitavad õliga suu loputamise tõhusust. Näiteks viisid neli teadlast läbi uuringu 60 katsealusega, kellel oli diagnoositud hambakivi ja igemepõletik, ning mõõdeti kookosõliga oil-pullingu mõju antud probleemidele. Katsealuste ülesandeks oli igal hommikul enne söömist lisaks oma tavapärastele suuhügieeni toimingutele praktiseerida ka õliga suuloputust. Tulemusi mõõdeti esimesel, seitsmendal, viieteistkümnendal ja kolmekümnendal päeval. Haigusnäitajad hakkasid langema alates 7. päevast ja 30 päeva möödudes oli nii hambakivi kui ka igemepõletik tähelepanuväärselt taandunud.

Kuidas?
Esmalt tuleb võtta supilusikatäis õli suhu ning seejärel loksutada seda suus 15-20 minutit. Mida pikemalt protseduuri teha, seda efektiivsemad on tulemused. Paarikümne minuti möödudes sülitatakse õli välja. Seda tehes on näha, kuidas algselt selge õli on muutunud piimjaks, mis näitab, et see on endasse tõmmanud kõik kahjulikud bakterid, toksiinid ja ained, mida pelgalt hammaste harjamisega ei saavuta. Õli ei tasu alla neelata, et vältida bakterite sattumist soolestikku ning õli ei ole soovitatav pärast pullingu lõppu kraanikaussi visata – see võib tekitada ummistusi.
Millal?
Isegi hoolikas hambapesu rutiin ei suuda enne magama heitmist õhtusöögist suhu jäänud jääke täielikult eemaldada ja bakteritel ning mürkidel on pikalt aega soodsal pinnasel tegutseda. Seepärast ongi mõistlik esimene õliga loputamine teha kohe hommikul, tühja kõhuga.
Alustades on soovitatav oil-pullingut teha kahel korral päevas, hiljem piisab ka ühest korrast päevas, kuni 10 minutit. Esimesed nähtavad tulemused ilmnevad umbes kahe nädala möödudes, arvestatavad muutused organismis aga 40 päeva järel.
Millega?
Protseduuri viiakse traditsiooniliselt läbi eheda ja puhta, parimal juhul maheda seesami – või kookosõliga. Hea on valida külmpressitud õli. Sellel on looduslik omadus toimida organismile justkui magnetina, eemaldades hammastelt pindmised plekid ja bakterite kogumid. Naturaalne ja looduslik vahend toodab antioksüdante, mis lõhuvad mikroorganismide seina ja hävitavad need. Õli tõmbab ligi bakterite rakumembraanis olevat lipiidikihti ja kogub need nii enda külge kokku.
Riskid
Oil-pulling on väga pikaajaline ja laialt levinud looduslik traditsioon, millel puuduvad tervistkahjustavad riskid. Sellest hoolimata tuleks tähelepanelik olla neil, kes on kookosõli suhtes allergilised. Muul juhul on aga oil-pullingu näol tegemist ohutu ja tõhusa meetmega.
Kokkuvõtteks
Siinkohal võiks öelda, et lihtsuses peitub tõepoolest ilu. Tänu õli toimele lahenevad probleemid isegi kuiva kurgu ja lõhenevate huultega. Kookosõli on loomulikul moel ka antimikroobsete ja antiseptiliste omadustega, mistõttu mõjub see hästi näiteks suuhaavandide korral.
Oil-pulling on kõige muu kõrval väga lihtne protseduur ja seda on kerge oma igapäevasesse suuhooldusrutiini lisada. Võrreldes teiste vahenditega on see ka väga soodne ja kestev ost. Loendamatust hulgast kasuteguritest hoolimata ei asenda see siiski hambaharja, -niidi ja suuvee kasutamist, kuid on sellest hoolimata äärmiselt mitmekülgne lisavõimalus oma tervise eest hoolt kanda!
Naturaalse ja maheda suuhooldusõli leiad ka Elamise Kerguse valikust.