Miks valida maheseemned? Seemned ei ole klassifitseeritud toiduks, seega on põllumajandustootjatel lubatud nende kasvatamisel kasutada rohkem pestitsiide. Seemnekultuurid jäetakse põldudele palju kauemaks, mis tähendab, et nende pestitsiidikoormus on palju suurem kui toiduainete puhul. Tavapärased seemned, mis on aretatud sünteetiliste väetiste ja karmide pestitsiidide toel, ei pruugi hiljem kasvades ilma nendeta…
Kunst on lastele suurepärane võimalus maailma uurida ja ennast väljendada. Noorukitele ja täiskasvanutele võib see olla suurepärane stressi ja ärevuse leevendaja. Kuid kui ohutud on kaubanduses müüdavad kunstitarbed? Professionaalseks kasutamiseks mõeldud kunstitarvikud sisaldavad kõige sagedamini kahjulikke koostisosi, kuid ka koolilastele mõeldud kunstitarbed võivad sisaldada tervist kahjustavaid komponente. Paljud loovustarbed võivad seaduslikult…
Ecoeggi tõhus ja populaarne pesumuna on paljude lemmik, kuid sageli tekib meie klientidel muna kasutamisega seoses ka küsimusi. Anname Sulle allpool lühikese ülevaate meie käest sagedamini küsitud küsimustest ja praktilised nipid pesumuna kasutamiseks. Kuidas pesumuna toimib? Pesupesemise muna teeb riiete puhastamise töö ära mitte seebi baasil pesuainega, vaid mineraalsete graanulitega.…
Kohv on paljudele meie seast eelistatud igapäevaseks kaaslaseks. Võibolla oled Sinagi üks neist, kelle päev ei alga enne kui esimene maitsev tass käes on. Siiski – kas oled oma kohvi maitsega täiesti rahul? Või igatsed leida enda maitsele täiuslikult sobivaid ube, mis annavad Sinu päevale suurepärase alguse? Kust tulevad üldse…
Mis on hambapesutablett? Lihtsalt öeldes on hambapesutabletid pisikesteks kapsliteks pressitud veevaba hambapasta pulber. Eelkõige on need tuntud kui keskkonnasõbralik alternatiiv hambapastale, olles täiesti plastivabad ja tekitamata üleliigseid jäätmeid. Hambapesutabletid sisaldavad sarnaseid koostisosi nagu traditsiooniline hambapasta, kuid väldivad säilitusaineid, näiteks parabeene või naatriumbensoaati. Need sisaldavad näiteks ksülitooli (looduslik magusaine, mis võitleb…
Teaduslikud uuringud on paljastanud mitmesuguseid tavapäraste tampoonide ja hügieenisidemete kasutamisega kaasnevaid terviseriske. Need tooted sisaldavad karme sünteetilisi kiude, pestitsiididega pritsitud puuvilla ja ohtlikke kemikaale. Selliste ainete sattumine organismi toob kaasa soovimatuid tagajärgi nagu suurem risk munasarjavähiks, madal viljakus ja toksilise šoki sündroom (TSS). Lisaks sellele seavad sünteetilised kiud ja kemikaalid ohtu ka…
Hooajale vastav nahahooldusrutiin Nahk on üks tundlikumaid organeid ja vajab pidevat tähelepanu. Talv on toonud endaga kaasa vihma, lume, tuule ja mitmed karmid tegurid, mis võivad tõsiselt mõjutada naha tervist ja välimust. Külmas talveõhus on palju vähem niiskust. Temperatuuri langedes kaotab nahk üle 25% võimest hoida oma niiskustaset. Kui suvised…
Keemiliste lõhnaainete tervist kahjustav mõju Me kõik soovime oma kehale parimat. Valides püüdlikult toiduaineid, mida süüa, tuleks hoolitseda ka selle eest, millist kosmeetikat tarbida. Keskmine naine kasutab päevas 12 ilutoodet, mis sisaldavad ligikaudu 168 kemikaali. Pea 60% sellest, mida nahale kanda, imendub kehasse. Harva mõtleme aga sellele, kui suurt mõju…
Vesi on teatavasti üks tähtsamaid aineid maailmas. See on meie ja meie keskkonna ellujäämise võti. Tundub küll iseenesestmõistetav, kuid kahjuks ei pöörata piisavalt tähelepanu sellele, et ohtlikest koostisosadest valmistatud WC-geelid, šampoonid, keha-, nõude-, pesu-, põrandapesu- ja muud puhastusvahendid satuvad läbi kanalisatsiooni meie veekogudesse ja ka põhjavette. Väga paljud majapidamised kasutavad…
Jõuluperiood kipub olema aeg, mil on keeruline tarbimishullusega mitte kaasa minna ning sageli unustatakse oma tavapärased teadlikud valikud. Kinkides lähedastele praktilisi tooteid, mis on kvaliteetsed ja naturaalsed või mida saab kasutada uuesti ja uuesti, et kingielamus ei jääks ühekordseks rõõmuks, innustad ka kingisaajat looma maailma positiivset muutust. Selleks, et vältida…
Kas oled kuulnud seebist, millel on “kõik ühes” funktsioon? Seebist, millega saab pesta nii pesu, nõusid, põrandaid, keha, hambaid, puhastada puu- ja köögivilju, kasutada raseerimisel, peletada putukaid, eemaldada plekke? Kõlab nagu hunt kriimsilma 9 ametit. Kui Sa pole veel kuulnud, siis tutvustame täiesti looduslikku oliiviõli baasil valmistatud imeseepi, mida on…
Kui palju mõtled selle peale, missugune on Sinu pakendite ökoloogiline jalajälg? Pakendiprügi kipub tekkima üsna salakavalalt, kuna oleme juba niivõrd harjunud, et poodides pakutavad kaubad on pakendatud, kahjuks enamasti plastpakendis. Ülepakendatud tooteid on võimalik vältida vaid teadliku lähenemisega, eelistades pakendivabasid tooteid ning tooteid, mida saab oma pakendisse taastäita. Kuigi jäätmekäitlusettevõtted…
Kasutame neid igakuiselt, aga millise hinnaga? Ühekordsed hügieenisidemed ja tampoonid on enim levinud menstruatsiooni ajal kasutatavad tooted maailmas. Need on kauplustest lihtsasti kättesaadavad ja toodete valik on väga lai. Vähe sellest, et tooteid leiab igas suuruses, paksuses ja pikkuses, siis on võimalik valida ka erinevate lõhnade ja imavusastmete vahel. Kuivõrd…
Kas oled kuulnud Stojost? Ehk oled isegi kaalunud mõne Stojo toote ostmist? Võtame lühidalt kokku, miks me nii väga fänname Stojot ja soovitame ka Sul Stojo tooted ära proovida! Mis on Stojo? Stojot iseloomustab stiilsus, minimalistlikkus ja kompaktsus. Nende funktsionaalsed tooted on korduskasutatavad, et aidata vähendada ühekordsetest nõudest tekkivat prügi. Stojo…
Minimalistlik ja looduslik vahend toidu säilitamiseks Sinu köögiviljad ei pea enam oksüdeerumise tõttu muutuma pruuniks ja kuivaks ega kaotama oma tekstuuri, maitset, värskust ja toitaineid. Vahariie on minimalistlik ja looduslik vahend, mis aitab toiduaineid värskena hoida, kuid samal ajal laseb neil loomulikul viisil “hingata”. Tegemist on suurepärase taaskasutatava alternatiiviga toidukile,…
Kuna plastireostus kasvab pidevalt, peame järjest rohkem keskenduma jätkusuutlikumatele alternatiividele. Keskkonnasõbralikud lahendused on ainus väljapääs, et aidata vähendada plastjäätmete juurdetekkimist. Keskkonda mitte koormavaid materjale otsides ei ole tarvis jalgratast leiutada. Üks neist materjalidest on looduslik kumm ehk kautšuk, mis kasvab nii loomulikul viisil kui ka istandustes troopilises kliimas. Tänu sellele,…
Rõivad on miski, millega me kõik igapäevaselt kokku puutume. Kui palju me aga mõtleme teadlikult, missuguseid riideid me kanname ning missugune tagajärg on meie tarbimisharjumustel? Tekstiilitööstus kui üks suurimaid reostajaid Ülemaailmne riiete tarbimine on viimase 15 aastaga kahekordistunud. See on väga suur hoop meie keskkonnale. Alates 90-ndatest on hoo sisse…
Kujuta ette, et Sa ei pea 7 päeva kasutama deodoranti olenemata sportimisest ja pesemisest? Kõlab uskumatuna? Revolutsioonilise Nuud deodorandiga see võimalik! Lihtsalt kanna herneterasuurune kogus kaenla alla ja naudi murevabasid kaenlaaluseid kuni 7 päeva jutti! Miks valida looduslik deodorant? Alustame algusest. Poeriiulitel pakutav higistamisvastaste vahendite valik võtab sageli silme eest…
Kas oled kuulnud pesuribadest? Need asendavad pesupulbripakke ja pesugeelipudeleid. Tõeline nullkulu toode, mis on täielikult biolagunev, keskkonda vähekoormav, kuluefektiivne nii transpordil, hoiustamisel kui kasutamisel. Kasuta mugavalt nii kodus, reisil, suvilas, matkal või laagris – kus iganes vajad mugavat lahendust pesu pesemiseks. Lihtsalt võta vajalik arv imeõhukesi ribasid kaasa ja naudi…
Sile nahk ja kauapüsiv tulemus – jah, see on võimalik! Kas teadsid, et igal aastal lõpetab miljardeid ühekordseid raseerijaid ja vahetatavaid terasid prügimäel? Seda seetõttu, et need on valmistatud erinevate materjalide segust, mida pole võimalik ümbertöötlemiseks eraldada. Kuigi mõned suuremad tootjad on küll hakanud taaskasutamist propageerima, ei ole see veel…
Miks valida looduslik mineraalne päikesekreem? Aastaringne ning eriti suvine kõrge UV-kiirgus on meie nahale ja organismile koormav ning sellega kaasnevad mitmed ohud – päikesepõletused, enneaegselt vananev nahk või nahavähk. Seetõttu on oluline nahka kaitsta iga kord kui viibid päikese käes. Sama oluline on teadvustada, et kreem, mida enda või laste…
Kas teadsid, et igal aastal satub ookeanidesse ligikaudu 8 miljonit tonni plastjäätmeid? See on täpselt nii palju, et täita kogu maailma rannajoone iga meeter 15 prahti täis prügikotiga. Ülemaailmne plastireostus on erinevate keskkonnaprobleemide hulgas hetkel üks suurimaid murekohti. Teatavasti tuleb palju plastpakendeid ka kosmeetikatööstusest, kuid õnneks on viimasel ajal näha…
On teada, et kõik jalanõud vajavad kauni välimuse säilitamiseks ja funktsionaalsena püsimiseks korrapärast hooldust. Sihipärase hooldamisega võib märgatavalt pikendada jalanõude eluiga. Samas pole ka saladus, et sageli loovad esmamulje inimesest tema riided ja jalanõud. Kõigele lisaks annab hoolitsetud jalanõude kandmine võimaluse end hästi ja enesekindlana tunda. Õnneks ei pea enam…
Artikkel on tõlgitud Denttabs’i lehelt. Meie maailm on hambad. Kui eesmärk oleks inimestele anda ilusad uued hambad, siis oleks kõige enam küsimus rahas. Kui küsimus oleks ainult hammaste pesemises, siis oleks riiulitel rohkem asju kui vajame. Kui mõtleme hammaste eest hoolitsemisele ja suuhooldusele, siis toetume ainult nendele teadmistele, mida oleme…
Kas oled kuulnud lauset, et liblika tiivalöök maailma ühes otsas võib vallandada orkaani teisel pool maakera? Vahepeal võib olla raske hoomata, kui teineteisega seotud me tegelikult oleme. Iseäranis kehtib see kõiges, mis puudutab tootmist ja tarbimist. Piltlikult öeldes hääletad Sa iga ostuga millegi poolt (ja samal ajal millegi vastu). Kas…
Põhjusi, miks eelistada looduslikke ja koduseid, ise tehtud puhastusvahendeid on mitu: need on ohutud kõigi pereliikmete tervisele ja ka keskkonnale, aitavad märkimisväärselt raha kokku hoida, vähendavad prügi teket ning neid meisterdades saad isegi oma loovuse valla päästa. Siin on Sulle inspiratsiooniks 30 head nõuannet jätkusuutlikuks koristuseks, mida on jaganud meie…
Küllap ei ole Sulle enam üllatuseks asjaolu, et toidu säilitamine tavalistes plastanumates võib olla potentsiaalne risk Sinu ja Su pere tervisele. Mida rohkem plasti mõju uuritakse, seda enam saab selgemaks, kui ohtlikuks muutub plastnõu kuumutamisel või kulumisel. (Loe selle kohta täpsemalt!) Õnneks tuleb turule üha uusi ning ohutuid viise, kuidas toitu säilitada…
Tõenäoliselt oled Sa õiglase kaubanduse märki poeriiulitel silmanud, vahest oled isegi mõne asja teadlikult või puht juhuslikult ostnud. Fairtrade märgisega tooted on Eesti poodides saadaval juba alates 2007. aastast. Jah, usun, et oled sellest midagi kuulnud, kuid arvan, et Fairtrade märgisest ning selle olulisusest on liiga vähe räägitud. Fairtrade ja…
Toidu raiskamine on üle terve maailma väga suur probleem ja seda ka meie kodumaal Eestis. Ligikaudu kolmandik kogu maailmas toodetud toidust raisatakse või jäetakse kasutamata. Toitu raisatakse ka seda tootes ja tarnides ehk igas ahela etapis, alates põllumajandusest kuni lõpptarbijani jõudmiseni. Näiteks, mida rohkem ostab eestlane liha, seda rohkem kasutatakse…
Elame oma igapäevast elu pidevas vastasmõjus. Iga meie valik – nii suur kui ka väike – mõjutab otseselt meie heaolu ja füüsilist ümbrust. Keskkonnas toimuv ei jäta omakorda puutumata inimest. Selleks et kogeda nauditavat terviklikkust, tuleb hoolt kanda nii ümbritseva keskkonna kui ka endale kõige lähemal asuva ehk oma naha eest. Positiivse trendina on…
Plastmassi on meie igapäeva elus väga palju. Sellest, et kohvi kohvikust kaasa ostes võiks kasutada oma topsi, et banaane ei ole vaja üldse kotti panna ning et ostlemisel oleks mõistlik kasutada alati korduskasutatavat ostukotti, on juba palju räägitud. Aga plasti leidub meie ümber ja kodudes veel, lisaks sellele ka autodes,…
Higistamisvastaste vahendite valik poeriiulitel võtab silme eest kirjuks. Paneme hetkeks kõrvale dilemma, millist brändi eelistada, ja astume hoopis sammukese tagasi. Tegelikkuses peaks esimese asjana hoopis otsustama, kas toidupoes või tavalises kosmeetikapoes müügil olev higistamisvastane deodorant on ikka parim valik nii Sinu kehale kui ka keskkonnale? Odava toote kallis hind Tõenäoliselt…
Oma Eesti metsa armastame me väga ja osa meist kaitseb ka üksikuid puid linnapildis. Vaba aega veedame meelsasti metsas oma hobidega tegeledes või lihtsalt hulkudes. See on Eesti mets, see on mets, mis paistab meie aknast ja on meie jaoks käega katsutav. Aga kindlasti oled sa kuulnud ka vihmametsadest, mis…
Silmapiiri täitvad prügimäed ja maailmameredes ning ookeanides ujuvad prügisaared on paraku juba harjumuspäraseks saanud vaatepilt ega üllata ilmselt enam kedagi. Teame, et silmanähtavat ja käegakatsutavat prügi tekib maailma kaugelt liiga palju. Õnneks inimeste teadlikkus jäätmetega seonduvast kasvab tasapisi ning üha enam eelistatakse näiteks pakendeid, mis koormavad keskkonda võimalikult vähe ja…
Ühekordsed hügieenisidemed ja tampoonid on enim levinud menstruatsiooni ajal kasutatavad tooted maailmas. Need on kauplustest lihtsasti kättesaadavad ja toodete valik on väga lai. Vähe sellest, et tooteid leiab igas suuruses, paksuses ja pikkuses, siis on võimalik valida ka erinevate lõhnade ja imavusastmete vahel. Kuivõrd intiimhügieeni toote näol on tegemist naiste…
Ei ole midagi rahustavamat kui tulla õhtul koju ja süüdata jahedas talveõhtus tubades mõni küünal. Pühade aeg on käes ja nii mõnelgi õhtusöögi laual loovad küünlad härda meeleolu. Paraku võib see pealtnäha süütu rituual tuua meie kodudesse kahjulikke aineid ja avaldada tervist kahjustavat mõju. Suurim probleem parafiinküünalde puhul on…
Võib tunduda uskumatuna, aga suuhügieen mängib meie tervises, heaolus ja elamisvõimekuses ootamatult suurt rolli. Uuringud on näidanud, et hooletult hammastega ümber käimine võib tõsta südame- ja veresoonkonna riketesse haigestumise riski kuni 70% võrra. Lisaks on suu tervis oluline ka vaimse tervise seisukohalt – terved hambad, särav naeratus ja värske hingeõhk lisavad…
Rääkides toksiinidest ja kahjulikest ainetest, vahetatakse esimese asjana tavaliselt oma kodudes välja toit, kosmeetika ja hügieenitarbed. Need on valdkonnad, millest räägitakse enim ning mille kohta on inimesteni kõige rohkem infot jõudnud. Kahtlemata on orgaaniliselt kasvatatud toit ja naturaalne kosmeetika samuti väga olulisel kohal kui püüame oma tervist ja loodust hoida. Ootamatult peituvad…
11 000 hügieenitarvikut kogumahuga mitukümmend kilogrammi. Prügi, millel kulub lagunemiseks aega ligikaudu 500 aastat ja mille tootmiseks on elu jooksul kulutatud pea paar tuhat eurot. Selline on keskmise naise menstruatsiooni mõju keskkonnale ning rahakotile kogu elu vältel. Lisades juurde vast kõige olulisema aspekti ehk organismi tervise ning üldise heaolu, jääb alles…
Maailmas on vähe asju, mida kasutatakse järjest juba 12 sajandit. Oleme harjunud asju üha juurde looma, uusi ja justkui paremaid versioone genereerima, samas kui käsitöömeistrid enne meid on juba ammu ärganud tõdemusse, et lihtsuses peitub võlu – ja loonud tooted, mis päriselt kestavad. Üle 1000 aasta kestnud kvaliteet Marseille seepi…
Meie teadlikkus tervislikust toitumisest on tõusuteel ning aina enam inimesi uurib, jälgib ning valib hoolikalt, milliseid toiduaineid organismi kütusena kasutab. Sama oluline on ka toidu käitlemise ning säilitamise viis. Kui teeme vitamiinirohke köögiviljasalati, ent hoiustame seda ohtlikke kemikaale sisaldavas plastkarbis, kaevame siiski ühe käega auku nii endale kui ka ümbritsevale…
Inspireeritud looduse rikkalikust lihtsusest – just nii võib tutvustada Iirimaa üht juhtivat looduskosmeetika sarja Three Hills Soap, mis on leidnud sooja vastuvõtu ka teiste põhjamaalaste seas. Ehk peitub saladus selles, et oleme ju tegelikult kõik loodusrahvad ning pidanud läbi aja lugu lihtsusest, loomulikkusest, tervisest ning säästvast eluviisist. Three Hills Soapi üks…
See artikkel on pärit portaalist Novaator.err.ee Autorid: Kadri Kalle, Mait Kriipsalu Biopõhine, biolagunev ja kompostitav plast pole sünonüümid, mistõttu ei pruugi näiliselt keskkonnasõbralik tegu seda tegelikult säästa, vahendab Novaator.err.ee. Bioplastide vallas orienteerumiseks jagavad näpunäiteid Kadri Kalle sihtasutusest Teeme Ära ja Eesti Maaülikooli külalisõppejõud Mait Kriipsalu. Möödunud septembris toimunud maailmakoristuspäeval paistis selgelt välja, et…
Kas Sa oled kunagi mõelnud, millest on valmistatud toiduga kokku puutuvad nõud ja anumad Sinu kodus? Savi, portselan, klaas ja plast on ilmselt kõige levinumad materjalid. Viimasel aastakümnel on ilmunud järjest rohkem uuringuid selle kohta, kui ohtlikuks muutub plastnõu kuumutamisel või kulumisel. Eriti ohustatud on looted ja väiksed lapsed, sest…
Eestis on üle aastate üks imelisemaid suvesid ning kuumad ilmad tekitavad janu. Vaatame üheskoos üle, milliste jookide tarbimine on praegusel kuumaperioodil tervislik ja samal ajal keskkonnasõbralik. LOOBU PLASTPUDELIS VEE OSTMISEST Kas teadsid, et plastpudelis vee pakendi tootmiseks kasutatakse taastumatuid loodusvarasid ja samal ajal laguneb plast looduses väga pikka aega, eraldades…
Eesti suvi on siiani olnud paljulubav, sest lisaks jahedatele ilmadele on saanud nautida nii troopilisi soojakraade kui hingematvaid päikseloojanguid. Loodetavasti jätkuvad ilusad ilmad edaspidigi, sest just siis on põhjust minna loodusesse või linnaparki, laotada tekk lahti, kuulata imelist linnulaulu ja nautida koos sõprade või kaaslasega toredat piknikku. Selleks puhuks lühike…
Ajalooliselt on teada, et joogikõrsi hakati kasutama 1900. aastal, sest sel ajal levisid mitmed viirushaigused (nt tuberkuloos) ning kõrre abil vähendati inimeste ühiseid kokkupuuteid joogiklaasis. Tänapäeval on meditsiin palju rohkem arenenud ja erinevate viirushaiguste levik saadud kontrolli alla, seega samadel põhjustel, mis kunagi, pole kõrt inimkonnale enam vaja. Ometi ainuüksi…
Hambahari on lihtsalt hambahari, olen terve elu mõelnud. Õigemini, ma ei olegi kuigi palju mõelnud sellele, milline on minu hambahari, millest valmistatud ja mis sellest pärast prügikasti viskamist edasi saab. Poes olen selle valinud pigem hinna järgi ja muude ostude sekka, pikalt pead vaevamata. Aga… Kui nägin bambusest hambaharju, siis…
Igapäevase elutegevusega käib paratamatult kaasas prügi tekkimine. Aga väikeste muudatuste abil on võimalik lihtsasti luua uued harjumused, mille tulemusena tarbid vähem plasti, tekib vähem prügi, jääd ise tervemaks ja keskkond puhtamaks. ✔️ Kasuta kohvi kaasa ostmiseks oma topsi. Valikuid on palju ja ohutud materjalid – keraamiline, silikoonist, roostevabast terasest –…
Vahariie on tulnud selleks, et jääda. Nüüdseks juba kolm-neli aastat Eestiski tuntud ja aina enam populaarsust koguv vahariie on suurepärane asendus toidukilele, fooliumile ja plastkarpidele, sest sellel on toidu säilitamisel lõputu hulk kasutusvõimalusi! Aga mis see vahariie üldse on? Lihtsalt öeldes on see mesilasvahaga kaetud mahepuuvillast riie toidu säilitamiseks. Kuidas…