+372 5290139

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Kui palju võib maailma muuta üks hambahari

06.04.2018
Kui palju võib maailma muuta üks hambahari

Hambahari on lihtsalt hambahari, olen terve elu mõelnud. Õigemini, ma ei olegi kuigi palju mõelnud sellele, milline on minu hambahari, millest valmistatud ja mis sellest pärast prügikasti viskamist edasi saab. Poes olen selle valinud pigem hinna järgi ja muude ostude sekka, pikalt pead vaevamata.

Aga... Kui nägin WooBamboo! hambaharju, siis mõtlesin esmalt, et need näevad nii lahedad välja! Midagi teistsugust, just nagu puidust prilliraamid või telefoniümbrised. Eristuvad selgelt tavalistest hambaharjadest, kuid ma pole kellegi kodus neid näinud. Tuleb uurida, mõtlesin. Mida ma siis teada sain?

Maailmas on 7 miljardit inimest. Nad pesevad hambaid (loomulikult mitte kõik) ja kasutavad eelduslikult rohkem kui ühe hambaharja aastas. Seega, väike matemaatiline tehe ütleb, et see on üks kohutavalt suur hulk hambaharju, mis ühe aasta jooksul prügimägedele või veel hullem, ookeanidesse satub. Proovige ette kujutada miljardit või nelja miljardit hambaharja - mina küll ei oska, tundub lausa ebareaalne.

Hambahari on tavapäraselt valmistatud plastikust - mida omakorda tehakse naftast - silikoonist, nailonist. Hulk keemilisi protsesse ja tegevusi, et valmistada üks praktiline igapäevane tarbeese. Oma küllaltki lühikese kasutusea lõpus jääb see toode aga lisaks tootmisprotsessile omakorda uuesti keskkonnale koormaks, kuna keegi neid ümber ei töötle. 

Miks aga on bambusest hambahari palju parem alternatiiv? Ägedat välimust juba mainisin, lisaks on bambus naturaalne ja soe materjal, ehtne, otse loodusest. Kestab sama kaua kui tavaline hambahari. Peseb sama hästi. 

WooBamboo! bambusest hambaharjad valmistatakse moso bambusest, mis on tugev ja vastupidav, samuti juba looduslikult antimikroobne. Seda kasvatatakse orgaaniliselt (pestitsiidideta) Hiina mägistes piirkondades ning valmistatakse väikestes tehastes, mis kuuluvad põlvkondade kaupa kohalikele perekondadele.

Bambusest hambahari teeb ära täpselt sama töö, mis plastikust hambahari, kuid on keskkonnasõbralik - ei kahjusta seda, ei reosta, ei kuluta Maa taastumatuid ressursse. Nii võiks ja peaks see olema kõikide toodete puhul mida inimesed enda jaoks valmistavad. Vähem töötlemisprotsesse, kemikaale, mürgiseid gaase, mida õhku paisatakse, vähem ühekordseid pakendeid, vähem prügi ja jääke. 

Mis veelgi parem, kui oled otsustanud oma bambushambaharja väljateenitud puhkusele saata, on sellega ometi võimalik veel nii palju teha. Kõige lihtsam on visata biolagunevatesse jäätmetesse või olmeprügi hulka, laguneb mõlemas. Kuid võid sellest voolida ka võtmehoidja, torgata pulgakesena peenrasse külvatud seemnete meelespidamiseks, anda kassile mänguasjaks, lapsele trummipulgaks või segada värvipurgis enne pintsli haaramist värvi. Harjased saab enne varre küljest ära tõmmata ja pakendiprügiga koos ümbertöötlusesse saata.

Päris palju argumente bambusest hambaharja kasuks, kas pole? Ja kui ükski neist Sind ei kõnetanud, siis sellegipoolest hakka kasutama bambusest hambaharja, kuna plastikust hambaharja kasuks ei oska ma ühtegi argumenti tuua.