+372 5290139

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Kuidas korraldada keskkonnasõbralik piknik?

05.07.2018
Kuidas korraldada keskkonnasõbralik piknik?

Mariliis Pajula

Eesti suvi on siiani olnud paljulubav, sest lisaks jahedatele ilmadele on saanud nautida nii troopilisi soojakraade kui hingematvaid päikseloojanguid. Loodetavasti jätkuvad ilusad ilmad edaspidigi, sest siis on põhjust minna loodusesse või linnaparki, laotada tekk lahti, kuulata imelist linnulaulu ja nautida koos sõprade või kaaslasega toredat piknikku. Selleks puhuks lühike meelespea, kuidas korraldada mõnus õues olemine võimalikult loodust säästvalt:

1. Toit on ühe korraliku pikniku olulisim osa, aga tasub silmas pidada, et poodides on enamik traditsioonilisi piknikuks sobivaid toite pakitud plastikümbrisesse (nt erinevad juustusnäkid, koogid, võileivad, krõpsud jne). Eeltööna otsi välja lihtsad retseptid ja valmista võimalikult palju toitusid ise. Aegasäästev on sõprade vahel ära jaotada, kes mida toob. Proovi osta poest tooteid, mis on plastikust pakendita (lahtised pähklid, puuviljad, marjad, juurviljad) ja kindlasti jälgi, et ostetav toit sooja päikse käes ei rikneks (nt piima- ja lihatooted on riskantsed kaasa võtta, suitsutatud liha või kala, puuviljad, pähklid ja küpsised on ideaalsed).
 
2. Hea nipp on varuda poodi või turule minnes taskutesse või käekotti erineva suurusega kilekotte ja kaanega karpe. Nimelt poodide valmistoidulettide ja turgude müüjad pakivad hea meelega toidu Sinu enda karpi, julge vaid küsida :)
 
3. Mõtle läbi, millega piknikutoit kohale tuua. Selleks sobib ükskõik milline taaskasutatav kott, korv, ämber või kasvõi pappkarp.
 
4. Mille peal istuda? Kui kodus ei leidu ühtegi spetsiaalset piknikutekki, siis ei pea kohe jooksma poodi seda hankima. Ole loov — paljudes linnaparkides on olemas toolid, metsa võib aga kaasa haarata magamismati, kodus leiduva teki või kasutada istumiseks enda laiali laotatud tuulejopet.
 
5. Taaskasuta piknikutoidu pakendamiseks kodus leiduvaid moosipurke. Ülejäänud toit mahuta taaskasutatavasse ümbrisesse (olgu selleks plastkarp, kilekott või ajalehepaber). Elamise Kergus e-poes on lisaks lai valik erinevaid toidu pakendamiseks mõeldud tooteid, nt toidukarbidroostevabast terasest vaheseintega karbidsnäkikotid ja mesilasvahast riie (viimast saab kasutada ka toidukile asemel). Pea meeles, et lisaks piknikule, saab neid pakendeid hiljem kasutada matkal või tööle kaasa võetava lõunasöögi pakkimiseks.
 
6. Kasuta jookide hoiustamiseks taaskasutatavaid pudeleid. Ehk on sul kunagi jäänud alles mõni plastikpudel ja saad sellega kaasa võtta (maitse)vett või morssi. Head variandid on veel termos või termopudelmis hoiavad kuumad joogid soojana ning mis on müügil Elamise Kergus e-poes.
 
7. Eelista plasttopside ja papist taldrikute asemel taaskasutatavaid nõusid. Üks võimalus
on kasutada kodus leiduvaid tavalisi nõusid, pakkida need igaks juhuks ajalehepaberi sisse ja hoida õrnalt. Veelgi mugavam on soetada midagi purunemiskindlamat, nt roostevabast terasest topsid, kaantega toidunõud või kookospähklist kausid.
 
8. Ära jäta endast maha prügi ja sordi kohapeal tekkinud jäätmed. Biolagunevad jäätmed saab üldjuhul loodusesse jätta, samas kui taara ning plast- ja paberjäätmed tuleb
sortida ning viia lähimasse (sega)pakendi või paberikonteinerisse. Samuti tuleb kaasa võtta olmejäätmed ja visata need lähimasse prügikasti. Jäätmete jaoks varu kindlasti kaasa erinevaid kilekotte.
 

Keskkonnasõbraliku pikniku edukaks läbi viimiseks on vajalik eelnevalt läbi mõelda kõik toiduga seonduv ja varuda vajaminevad esemed (hankida taaskasutatavad toidu- ja jooginõud ning anumad toidu transportimiseks). Oluline on põhimõte, et Sa ei ostaks juurde esemeid, mida tegelikult vaja pole ja millele on kodune alternatiiv olemas (nt on kodus olemas tops, pudel või plastkarp, mida saab mitmeid kordi kasutada). Lisaks mõtle läbi toidud, mis ei rikne, on enamjaolt kodumaised, tervisesõbralikud ja plastikuvaba ümbrisega.