+372 5290139

Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Ütle plastikust kõrrele ei

12.06.2018
Ütle plastikust kõrrele ei

Mariliis Pajula

Ajalooliselt on teada, et joogikõrsi hakati kasutama 1900. aastal, sest sel ajal levisid mitmed viirushaigused (nt tuberkuloos) ning kõrre abil vähendati inimeste ühiseid kokkupuuteid joogiklaasis. Tänapäeval on meditsiin palju rohkem arenenud ja erinevate viirushaiguste levik saadud kontrolli alla, seega samadel põhjustel, mis kunagi, pole kõrt inimkonnale enam vaja. Ometi ainuüksi Ameerikas tarvitatakse ühe päeva jooksul ära 500 miljonit plastikust joogikõrt. Inglismaal on sama number 8,5 miljardit ühes aastas. Lisades juurde muu maailma tarbimise, on arusaadav, miks on aja jooksul tekkinud kõikjal looduses plasti üleküllus, ookeanid on muutunud prügimägedeks ning kasutusele on võetud termin “ohtlik mikroplast.” ÜRO andmetel moodustavad suurema osa plastreostusest just ühekordselt kasutatavad joogikõrred, kilekotid ja söögiriistad.

Mis on lahendus?

  • Märka plastikkõrsi enda ümber (toidukohad, kinod, sünnipäevad jne). Kui vähegi võimalik, ütle pakutavale plastikust joogikõrrele “Ei, aitäh!”, sest vastupidiselt algsele eesmärgile tekitab tänapäeval plastikkõrs hoopis rohkem kahju kui kasu. Loomad ja muud elusolendid lämbuvad või saavad viga ning kuna plastik ei biolagune, vaid pudeneb aja jooksul väiksemateks tükkideks ehk mikroplastiks, siis kõik need imeväiksed silmaga nähtamatud tükid kaovad meie toiduahelasse (süües kala vm mereande). Arvestades, kui lühiajaline kasutus on ühel joogikõrrel (vaid loetud minutid), siis ei saa nii lühike aeg olla määrava tähtsusega ja vajalik selleks, et loodus ja loomad ning mikroplasti näol ka inimesed kannatavad.

  • Kui tekib siiski soov või vajadus joogikõrs haarata (meelelahutuslik eesmärk, haiguslik seisund), siis kasuta metallist alternatiivi. Elamise Kergus e-poes on saadaval metallist kõrred, mis on väga vastupidavad, mugavad ja keskkonnasõbralikud. Kõrt võib pesta nõudepesumasinas ja sellele on olemas ka spetsiaalne puhastushari. Edaspidi saad selle pista kotti ning väljas käies ongi oma kõrs olemas. Mis kõige olulisem - mitmekordselt kasutatav!

  • Tasub olla ettevaatlik biolagunevast plastist joogikõrte osas, sest leidub tootjaid, kes reklaamivad bioplasti nime all tooteid, mis tegelikult looduses ei lagune. Lisaks pole bioloogiliste plastide tootmine naftavaba isegi põllumajandusliku päritoluga toormaterjali puhul, sest suur keskkonnamõju tekib alustades veekulust ja suurtest väetistekogustest, mis on vajalikud taimede kasvatamiseks ning lõpetades tootmiseks kasutatava energia ja edasise transpordikuluga.

  • Hari sellel teemal oma sõpru ja lähedasi. Mida rohkem tekib teadlikke tarbijaid, kes soovivad plastikuvabu tooteid, seda rohkem hakkavad tootjad neid pakkuma.

Loobudes plastikkõrrest või vahetades selle roostevabast terasest alternatiivi vastu, annad oma panuse looduse säästmisse mitmel tasandil (puhtam õhk, maapind ja ookean) vähendades ühekordsete plastesemete levikut maailmas.