Hambahari on lihtsalt hambahari, olen terve elu mõelnud. Õigemini, ma ei olegi kuigi palju mõelnud sellele, milline on minu hambahari, millest valmistatud ja mis sellest pärast prügikasti viskamist edasi saab. Poes olen selle valinud pigem hinna järgi ja muude ostude sekka, pikalt pead vaevamata.
Aga… Kui nägin bambusest hambaharju, siis mõtlesin esmalt, et need näevad nii lahedad välja! Midagi teistsugust, just nagu puidust prilliraamid või telefoniümbrised. Eristuvad selgelt tavalistest hambaharjadest, kuid ma pole kellegi kodus neid näinud. Tuleb uurida, mõtlesin. Mida ma siis teada sain?
Maailmas on 7 miljardit inimest. Nad pesevad hambaid (loomulikult mitte kõik) ja kasutavad eelduslikult rohkem kui ühe hambaharja aastas. Seega, väike matemaatiline tehe ütleb, et see on üks kohutavalt suur hulk hambaharju, mis ühe aasta jooksul prügimägedele või veel hullem, ookeanidesse satub. Proovige ette kujutada miljardit või nelja miljardit hambaharja – mina küll ei oska, tundub lausa ebareaalne.
Hambahari on tavapäraselt valmistatud plastist (mida omakorda tehakse naftast), silikoonist ja nailonist. Hulk keemilisi protsesse ja tegevusi, et valmistada üks praktiline igapäevane tarbeese. Oma küllaltki lühikese kasutusea lõpus jääb see toode aga lisaks tootmisprotsessile omakorda uuesti keskkonnale koormaks, kuna keegi neid ümber ei töötle.
Miks aga on bambusest hambahari palju parem alternatiiv? Ägedat välimust juba mainisin, lisaks on bambus naturaalne ja soe materjal, ehtne, otse loodusest. Kestab sama kaua kui tavaline hambahari ning peseb sama hästi. Oma kasutusea lõppedes jätab bambusest hambahari endast järele tunduvalt vähem prügi, kuna see on komposteeritav.
Bambusest hambaharjad valmistatakse üldiselt moso bambusest, mis on tugev ja vastupidav, väga kiirelt taastuv ressurss, samuti juba looduslikult antibakteriaalne ning antimikroobne. Seda kasvatatakse orgaaniliselt (pestitsiidideta) Hiina mägistes piirkondades. Harjavarsi töödeldakse kuumusega, mis muudab pinna veekindlaks ja märgades tingimustes vastupidavamaks kui on töötlemata bambus. Samuti tundub käepide katsudes pehme. Hambaharja harjaseid valmistatakse üldiselt kahte sorti: kas Dupont Tynex nailonist või bambusest (sisaldades 90% bambuskiudu ja 10% nailonit, mis annab harjastele vastupidavuse) ning neid on nii keskmise tugevusega, pehmeid kui ka superpehmeid.
Mis veelgi parem, kui oled otsustanud oma bambushambaharja väljateenitud puhkusele saata, on sellega ometi võimalik veel nii palju teha. Esmane pähe tulev mõte oleks seda kasutada millegi puhastamiseks. Kuid võid sellest voolida ka võtmehoidja, torgata pulgakesena peenrasse külvatud seemnete meelespidamiseks, anda kassile mänguasjaks, lapsele trummipulgaks või segada värvipurgis enne pintsli haaramist värvi. Lõpuks aga saab bambusest hambaharja kompostida või põletada (eemaldades enne harjased – need lähevad olmeprügi hulka).
Päris palju plusse bambusest hambaharja kasuks, kas pole? Ja kui ükski neist Sind ei kõnetanud, siis sellegipoolest hakka kasutama bambusest hambaharja, kuna plastist hambaharja kasuks ei oska ma ühtegi argumenti tuua.
Tutvu e-poes pakutavate suuhooldustoodetega ning vajadusel küsi nõu ja jaga mõtteid.