Kui palju mõtled selle peale, missugune on Sinu pakendite ökoloogiline jalajälg?
Pakendiprügi kipub tekkima üsna salakavalalt, kuna oleme juba niivõrd harjunud, et poodides pakutavad kaubad on pakendatud, kahjuks enamasti plastpakendis. Ülepakendatud tooteid on võimalik vältida vaid teadliku lähenemisega, eelistades pakendivabasid tooteid ning tooteid, mida saab oma pakendisse taastäita.
Kuigi jäätmekäitlusettevõtted tulevad välja üha moodsamate tehnoloogiatega, millega prügi sorteerida ja taas ringlusesse saata, on parim variant siiski ebavajaliku prügi ärahoidmine. Reeglina on pakend lihtsalt ühekordne ümbris, mis lõpetab kohe pärast toote kasutuselevõttu prügikastis. Tootepakendi kasutamine on õigustatud vaid juhul, kui selle eesmärk on toote kaitsmine väliste mõjude eest.
Kas teadsid, et pakendite osakaal jaguneb järgnevalt:
Ühekorrapakendid ja korduskasutuspakendid
Kuigi paber- ning plastpakendit on ringluses üsna tasavägiselt, siis on nende puhul siiski suur erinevus just taaskasutuse aspekt. Teatavasti on plastpakendit kõige keerulisem uuesti kasutusele võtta, mistõttu kuulub enamik plastpakendeid ühekorrapakendite hulka. Need pakendid leiavad kiiresti tee prügikasti, kust edasi võivad juba sattuda sadadeks aastateks meie loodust reostama. Plastpakenditest jõuab vaid 1/3 uuesti ringlusesse, ülejäänud plast kas põletatakse või ladestatakse prügilates.
Paberit ja pappi saab pärast kasutamist ümber töödelda kuni 8 korda ning ühtlasi pole need ohuks keskkonnale, kui peaksid sattuma loodusesse. Ka paberit ja pappi kasutades peab olema vastutustundlik, kuna metsa kasvatamine on pikk ja ressursimahukas protsess. Samas klaasi ja metalli saab lõpmatuseni ümber töödelda.
Kuidas siis vähendada oma pakendite ökoloogilist jalajälge?
1. Väldi üleliigset tarbimist.
2. Kui tarbid, vali pakendivaba või taastäidetav toode.
3. Kui valid pakendis toode, siis eelista materjali, mille ümbertöötlemine on võimalik ja jätkusuutlik.
Loomulikult on üsna keeruline pakendeid täielikult vältida ning seetõttu parim, mida olemasolevate pakenditega teha saame, on nende sorteerimine. Nii on suurem võimalus, et juba kord kasutatud pakend saab omale uue elu. Eramajade omanikele on pakendijäätmete sorteerimine tehtud eriti lihtsaks, kuna nende jaoks on võimalik tellida tasuta äravedu.
Vaata ka meie poe valikut pakendivabasid kaalutooteid. Lisaks on hea teada, et enamik meie sortimendis olevaid tooteid on müügil pakendivabalt või jätkusuutlikult valmistatud ja ümbertöödeldavas pakendis.