Miks valida maheseemned?
Seemned ei ole klassifitseeritud toiduks, seega on põllumajandustootjatel lubatud nende kasvatamisel kasutada rohkem pestitsiide. Seemnekultuurid jäetakse põldudele palju kauemaks, mis tähendab, et nende pestitsiidikoormus on palju suurem kui toiduainete puhul.
Tavapärased seemned, mis on aretatud sünteetiliste väetiste ja karmide pestitsiidide toel, ei pruugi hiljem kasvades ilma nendeta hästi toime tulla. Selliselt aretatud seemnete mõju on kahjulik nii keskkonnale kui ka põllumeestele, kes peavad mürkainetega kokku puutuma.
Mahepõllumajanduslikke seemneid kasvatades keskendutakse mullale ja taimede tervisele, kasutades looduslikke väetisi ja kahjuritõrjet. Seemneid jääb kandma taim, millel on kõige tugevam looduslik resistentsus kahjurite ja haiguste vastu. Selline valikuprotsess tähendab, et seemneid saadakse terveimatelt ja tugevaimatelt taimedelt, mis omakorda annavad need geneetilised omadused edasi tulevastele seemnepõlvkondadele.
Mahe Eeriksaare pakub Eestis kasvatatud maheseemneid, mis kannavad ökomärgist ja mille kasvatamine on jätkusuutlik ning hoiab puhtana maapõue ja rohealad.
Nende valikust leiad laia valiku ürdi- ja meetaimede seemneid, mille õied meelitavad ligi palju mesilasi ja liblikaid. Valides oma aeda õigeid taimi, aitad parandada ka tolmeldajate elukvaliteeti, luua puhtamat toidulauda ja annad panuse aina väheneva liigirikkuse taastamisse.
Intensiivne maakasutus ja liigne rohealade vähenemine on tänaseks tugevalt mõjutanud tolmeldajate arvukust. Nende elupaikade rohkus väheneb iga aastaga.
Siin on 5 peamist põhjust, miks mesilased olulised on. Nad:
- aitavad toota 1/3 meie toiduvarudest
- aitavad toota 1/2 maailma kiududest, õlidest ja muudest toorainetest
- aitavad luua paljusid ravimeid
- pakuvad toitu metsloomadele
- aitavad vältida pinnase erosiooni
Siin on mõned nõuanded, kuidas saaksid nende tähtsate tegelaste kaitsmisele kaasa aidata.
Mesilassõbralik aed
Mesilasesõbralike taimede kasvatamiseks ei ole vaja palju ruumi – võid eraldada mõne aia nurga, kasutada ampleid ja lillepotte või asetada lillekastid aknalaudadele. Mesilased naudivad mitmekesisust ja armastavad traditsioonilisi koduaia lilli ning kohalikke metsaõisi. Istuta erineva suuruse, värvi ja õitsemise ajaga lilli, nii on mesilastel valikuvõimalust ja toidumaterjali pikaks ajaks.
Valides seemned, mis on pärit rikkumata mullas kasvanud taimedelt, hoolitsed liigirikkuse säilimise eest, sest pakud oma valikutega puhast söögipoolist mesilastele ning teistele õienektarist toituvatele putukatele.
Kui on ruumi, jäta üks osa aiast hooldamata – mõned mesilased armastavad pikka rohtu või teevad pesa kompostihunnikutesse või hekkide alla.
Kui elad korteris, aseta taimekastid aknalaudadele või rõdule – ka linnamesilased vajavad õietolmu!
Samuti võid osta või meisterdada “putukahotelli”, kasutades õõnsaid varsi, oksi ja nööri – lihtsalt seo need omavahel kokku ja riputa varjatud kohta, et pakkuda mesilastele ja teistele putukatele kodu.
Ole laisk ja ära niida muru
Enamik inimesi armastab korralikku muru ja umbrohuvaba aiapeenart, kuid suurem osa umbrohtu, näiteks võililled ja ristikhein, on mesilastele suurepärane toiduallikas.
Lase oma köögivilja- ja maitsetaimedel õitseda ja ära niida maha nuhtlusena tunduvaid võililli – mesilased saavad toiduaineid ja Sina saad mõneks ajaks aiatöödest puhata.
Mesilaste nimel keemiavabaks
Sõltumata sellest, milliseid lilli istutad, väldi pestitsiidide ja herbitsiidide kasutamist. Sünteetilised mürkkemikaalid, väetised ja umbrohumürgid on mesilastele kahjulikud ja teevad nende tundlikule süsteemile liiga.
Kui pead kasutama tõrjevahendeid, vali mahetooted või leia internetist mõni paljudest tõhusatest looduslike taimekaitsevahendite retseptidest, mida proovida. Pea aga meeles, et isegi looduslikud pritsid võivad tolmeldajatele kahjulikult mõjuda, nii et kasuta neid kindlasti ainult väljaspool lillede õitsemise aega.
Puud on üliolulised
Kas teadsid, et mesilased saavad suurema osa oma nektarist puudelt? Kui puu õitseb, pakub see sadu, kui mitte tuhandeid õisi.
Puud ei ole mesilastele mitte ainult suurepärane toiduallikas, vaid ka oluline elupaik. Puude lehed ja vaik pakuvad mesilastele pesamaterjali ning looduslikud puukoopad on ideaalsed varjualused.
Puude eest hoolt kandes ja neid juurde istutades aitad kaasa mesilaste toiduallikate ja elupaikade parandamisele.
Janused mesilased vajavad vett
Sageli võib näha basseinidesse või lemmiklooma kaussidesse uppunud mesimumme. Mesilased teevad väga palju tööd ja muutuvad kuuma päikese käes samamoodi januseks nagu meiegi.
Täida madal kauss veega ning aseta sinna sisse kivikesi nii, et osa nende pinnast jääks veepinnale. Mesilased saavad kividele maanduda ja ennast ohutult veega kosutada.
Ära lõika veel varsi
30% mesilasi elab puude, palkide või õõnsate taimevarte sees olevates aukudes. Oota surnud lillevarte lõikamisega veidi kauem, kuni kevadeni ja jäta need umbes 20 cm kõrguseks, et pakkuda õõnsaid elupaiku armsatele mummudele.
Toeta kohalikke mesinikke
Kohalikud mesinikud teevad kõvasti tööd oma mesilaste ja kohaliku kogukonna heaks. Lihtsaim viis oma tunnustuse näitamiseks on osta Eestis valmistatud mett ja mesilasvaha tooteid.
Paljud mesinikud kasutavad oma tarudest saadud toorainet seepide, kreemide ja mesilasvahaküünalde valmistamiseks. Lisaks sellele ei ole kohalik mesi mitte ainult maitsev, vaid võib aidata ka erinevate tervisemurede korral.
Kuid söö mett harvemini. Isegi kui teed kõike eespool mainitut, aitab mee tarbimise vähendamine lõppkokkuvõttes kõige rohkem mesilaspopulatsioone kaitsta.