Ühekordsed hügieenisidemed ja tampoonid on enim levinud menstruatsiooni ajal kasutatavad tooted maailmas. Need on kauplustest lihtsasti kättesaadavad ja toodete valik on väga lai. Vähe sellest, et tooteid leiab igas suuruses, paksuses ja pikkuses, siis on võimalik valida ka erinevate lõhnade ja imavusastmete vahel. Kuivõrd intiimhügieeni toote näol on tegemist naiste jaoks väga tihti kasutatava vahendiga, siis võiks loota ja arvata, et need on valmistatud ohutult ja kehasõbralikest materjalidest, kuid kahjuks on selgunud, et see päris nii ei ole. Selleks, et teha enda tervise seisukohalt paremaid valikuid, on hea olla teadlik võimalikest ohtudest ja erinevatest alternatiividest.
Ohtlikud ained
Enamik ühekordsetest hügieenivahenditest sisaldavad mitmesuguseid kemikaale, nagu:
- BPA
- BPS
- ftalaadid
- dioksiin
- kloor
- lõhnaained
Dioksiini näiteks seostatakse nii hormonaalsete kui immuunsüsteemi endokriinsüsteemi häiretega. Keemilised lõhnaained võivad aga soodustada pärmseene vohamist. Põhjus, miks tampoonid nii säravvalged on, seisneb selles, et neid pleegitatakse klooriga. Tupeseinte limaskest on väga õhuke ja sellest tulenevalt ka äärmiselt vastuvõtlik. Selle kaudu imendub kehasse rohkem erinevaid kahjulikke aineid kui naha kaudu.
Lisaks meie organismile mõjutab ühekordsete vahendite kasutamine tugevalt ka loodust ja keskkonda. Täpselt samamoodi nagu meie kehasse imenduvad kemikaalid ka loodusesse. Igal aastal visatakse üle maailma ära enam kui 200 000 tonni hügieenitarvete prügi, millest 90% moodustab plastik ning mis loodusesse sattudes eraldavad keemilisi jääke nii õhku kui pinnavette.
Kehasõbralikud alternatiivid
Eelnevast infost lähtudes hakkab pilk otsima paremaid alternatiive ja õnneks on need ka olemas nii menstruaalanumate, orgaanilisest materjalist tampoonide ja hügieenisidemete kui ka menstruatsioonipesu (tuntud ka kui kuupesu) näol.
Rocking Undies on Eestis disainitud ja toodetud superimav aluspesu, mis asendab edukalt ühekordseid hügieenitarbeid. Pükse on saadaval erinevate mudelitena.
1) Hipsterid, mis sobivad kasutamiseks vererohketel päevadel või uriinipidamatuse korral. Lisaks õhema imava osaga pesukaitsme mudel kergema määrimise korral.
2) Külgedelt avatavad püksid, mida saab kiirelt ja mugavalt vahetada ilma lahti riietumata (näiteks avalikus tualetis viibides) ning pakuvad suurepärast kaitset ka vererohketel päevadel.
3) Madala lõikega thongid on lekkekindlad ja hästi imavad, sobivad kasutamiseks vähese voolusega päevadel.
4) Spetsiaalselt noortele disainitud mudelid, mille värvel on mugava laia kummiga.
5) Meestele disainitud mudel, mis mõeldud kasutamiseks uriinipidamatuse ja lekete korral.
Kõik mudelid sobivad mugavaks kandmiseks nii päeval kui öösel ja nende kasutamine on lihtne: kasuta, pese ja kasuta jälle!
Looduslik tekstiil
Aluspesu on valmistatud eriti pehmest bambuskangast, mis on looduslikult antibakteriaalne, õhku läbilaskev ja temperatuuri reguleeriv. Bambus on üks kiiremini kasvavaid taimi maailmas. Kangatööstuses peetakse seda loodussõbralikuks tooraineks, sest see kasvab pestitsiidide, herbitsiidide ja väetisteta. See kangas aitab hoida naha kuivana ning suvel jahutab mõnusalt, talvel aga soojendab. Bambusest tekstiilid on allergiavabad ja 100% biolagunevad.
Lisaks on superimav vahekangas omadustelt anibakteriaalne, takistades mikroobide ja ebameeldiva lõhna teket.
Erilised omadused
Pesu on valmistatud neljast peentehnoloogilisest osast, mis muudab materjali mikroobe tõrjuvaks, niiskust eemale hoidvaks, hästi imavaks, hingavaks ja loomulikult lekkekindlaks. Pesu tagab lekkekindluse kuni 12 tunniks. Lisaks on see keskkonnasäästlik, korduvkasutatav ja looduses lagunev.
Hooldus
Aluspükste kasutamine ja nende eest hoolitsemine on imelihtne ning ei nõua suurt pingutust. Püksid tuleb pärast kasutamist loputada voolava vee all ning pärast seda panna koos tumeda pesuga pesumasinasse ja pesta kuni 40 kraadi juures. Rangelt soovituslik on mitte kasutada pesuloputusvahendit või valgendajat.
Tasuvus ja kestvus
Uuringute põhjal on selgunud, et eesti naised kulutavad ühes kuus tampoonidele ja sidemetele keskmiselt 15 eurot, mis teeb aasta peale kokku 180 eurot. Üks paar menstruatsioonipesu kestab aga õige hoolduse korral aastaid ja üks naine vajab 3-5 paari pükse, olenevalt vooluse suurusest ja mudeli imavusest. Seega tasub investeering end ära juba esimesel aastal ja teise aastaga hoiad kokku 135-225 eurot!
Praeguseks on tooteid edukalt testitud 2 aastat ja selle aja jooksul ei ole pükstel esinenud regulaarse kasutamise juures kulumisjälgi. Õige hoolduse korral peavad need kenasti vastu aastaid, kuid kõik oleneb siiski sellest, kui sageli pesu kasutatakse ja kuidas seda hooldatakse.
See, kuidas me hoolitseme nii meid ümbritseva keskkonna kui ka enda tervise eest, on meie endi kätes. Tutvu Rocking Undies toodetega lähemalt meie veebipoes või tule vaatama elustiilipoodi Kalarannas.