Igapäevase elutegevusega käib paratamatult kaasas prügi tekkimine. Aga väikeste muudatuste abil on võimalik lihtsasti luua uued harjumused, mille tulemusena tarbid vähem plasti, tekib vähem prügi, jääd ise tervemaks ja keskkond puhtamaks.
✔️ Kasuta kohvi kaasa ostmiseks oma topsi.
Valikuid on palju ja ohutud materjalid – keraamiline, roostevabast terasest – on laialdaselt kättesaadavad. Täiesti kindlalt on see loodust säästvam kui papist või vahtplastist ühekordsed kohvitopsid, millega kohvikutes ja tanklates kohvi pakutakse. Polüstüreenist topsid lagunevad looduses 500 aastat! Näiteks Statoil pakub oma topsiga ostjatele juba ka kohvi hinnast soodustust, kusjuures topsi saad kohapeal mugavalt puhtaks pesta – pole isegi kodus pesemise vaeva.
Oma topsist maisteb kohv vaieldamatult kõige paremini, sest:
– saad valida täpselt sellise välimusega topsi, mis sulle meeldib
– saad valida täpselt sellise suurusega kohviportsjoni, mis sulle sobib
– tead täpselt, kui kaua su kohv topsis kuum püsib (erinevatest materjalidest ja tootjate toodetel on päris suur vahe sees)
– võid olla kindel, et su tops on mugav, stabiilne ja tuleb sinuga heal meelel kaasa kõikjale, kuhu lähed
– säästad keskkonda, sest kasutad topsi korduvalt
– sellel ei ole papi või vahtplasti maitset!
✔️ Käi poes korduskasutatavate kottide ja võrkudega.
Suurim muutus, millega tuleb harjuda, on koti kaasa võtmine poodi. Tihti kipub see alguses meelest minema, kuid hea lahendus on kotid regulaarselt suuremas koguses autosse või käekotti/seljakotti valmis panna, et need vajalikul hetkel mugavalt võtta oleksid.
Samuti paki riidest koti sisse valmis võrgust puu- ja juurviljade kotid, nii saad vältida õhukeste kilekottide tarbimist. Sama saab edukalt praktiseerida turul – võta lihtsalt kaasa piisavalt palju võrgust juurviljakotte ning Sa ei vaja enam iga leti juures kilekotte. Ja kui tõesti unustad oma kotid koju või satud poodi juhuslikult, siis haara kassa juurest paberkott. Mahutab sama palju kui kilekott ning saad seda hiljem kasutada taara kogumiseks.
✔️ Investeeri veepudelisse, mis ei ole plastist, vaid näiteks klaasist või roostevabast terasest.
Selline pudel kestab aastaid või isegi aastakümneid. Sa ei pea enam kunagi vett ostma (üldjuhul saab alati tasuta taastäita, ka kohvikutes jm) ning vesi maitseb tunduvalt paremini kui määramatu aeg tagasi ühekordsesse plastpudelisse villitud ja tehislikes tingimustes seisnud vesi. Pealegi, vett kulub ju päeva jooksul palju ja tundub loogiline seda tarbida kraanist, mitte mitu korda päevas osta. Head ja sobivad pudelid tasub soetada kõikidele pereliikmetele, sh lastele.
✔️ Kasuta lõunasöögi või vahepalade kaasa võtmiseks oma toidukarpe, mis ei ole plastist. Ja kui karp tundub liiga kohmakas ja suur, siis heaks alternatiiviks on vahariie ja snäkikotid.
Võta aega aeglaseks söömiseks ja joomiseks. Selle asemel, et lõuna- või õhtusöök ühekordsete karpidega kaasa osta, kingi endale elamus ja söö kohapeal. Saad parema maitseelamuse ja jällegi, säästad loodust mõttetust prügist.
✔️ Osta toitu hulgipakendites ja väldi liigset pakendamist.
Näiteks kuivatatud puuvilju ja pähkleid, aga ka kuivaineid ja palju muud saab osta lahtiselt kaalukaubana või suurtes pakkides. Ning kui müüja soovib su tooted pakendada kotti, paberisse ning kassas veel ühte kotti, siis ütle ise julgelt, et sa ei vaja kilekotti.
✔️ Ära kasuta plastmasskõrsi.
Üks kõige lühema elueaga toode on ühekordseks kasutamiseks mõeldud joogikõrs, mis torgatakse mahla-, karastusjoogi või kokteiliklaasi ning mis tegelikult ei ole joomiseks või maitseelamuse saamiseks üldsegi mitte vajalik. Seega loobu väljas tellides kõrtest ning kodus kasuta pilliroost, klaasist või roostevabast terasest kõrsi, mis meeldivad ka lastele ning kestavad peaaegu igavesti. Muide, Euroopas tarbitakse igal aastal 36 400 000 000 plastmasskõrt!
Milliseid oma praegusi harjumusi saaksid ümber kujundada, et Su igapäevane elu muutuks juba lihtsamaks ja mugavamaks ning jätaks väiksema “jalajälje”?