Kas teadsid, et igal aastal satub ookeanidesse ligikaudu 8 miljonit tonni plastjäätmeid? See on täpselt nii palju, et täita kogu maailma rannajoone iga meeter 15 prahti täis prügikotiga.
Ülemaailmne plastireostus on erinevate keskkonnaprobleemide hulgas hetkel üks suurimaid murekohti. Teatavasti tuleb palju plastpakendeid ka kosmeetikatööstusest, kuid õnneks on viimasel ajal näha mitmeid positiivseid arenguid – üks neist on tahke šampoon, mille turg suureneb iga aastaga, kuna inimesed muutuvad järjest keskkonnateadlikumaks ja soovivad oma ökoloogilist jalajälge vähendada.
Tahkel kujul šampoon on kogumas üha enam populaarsust nii naiste kui ka meeste seas – ning seda põhjusega. Tahke šampoon puhastab juuksed täpselt sama efektiivselt nagu vedel ning ohtralt vahutav šampoon, ent see on Sinu peanaha vastu õrn ega kahjusta järjepideval kasutamisel Sinu juukseid. Üldjuhul ei sisalda tahked šampoonid lisaks naatriumlaurüülsulfaadile (SLS) ka propüleenglükooli, parabeene, ftalaate, naatriumlaurüüleetersulfaati (SLESi), silikooni ega kunstlikke lõhna-, värv- ja säilitusaineid. Juuksed muutuvad kergesti kammitavaks, on läikivad, terved ning toidetud ka seestpoolt – ja seda kõike tänu puhta looduse pakutavale.

Mis on tahke šampoon?
Lihtsalt öeldes on tahke šampoon tüki kujul juuste pesemiseks mõeldud kontsentreeritud puhastusvahend, mis ei sisalda vett. Kuna tahke šampoon on väiksem kui keskmine šampoonipudel, siis tähendab see ka vähem pakendit, mis on igal juhul kingitus keskkonnale.
Kui vedelal kujul šampoon sisaldab keskmiselt 20% šampooni ja 80% vett, siis tahke šampoon sisaldab see-eest 100% šampooni, mis tähendab, et sellest jagub ~40 pesukorda rohkem kui vedelast šampoonist.
Kompaktne ja kontsentreeritud tahke šampoon aitab kokku hoida vett ning vähendada transpordile kuluvaid ressursse ning sellest tingitud heitgaase. Boonusena jääb ära pakendireostus. Kui soovid oma igapäevatoodetes teha valikuid, mis säästaksid meie planeeti, siis tahke šampooni kasutamine on selleks hea samm.
Tuues välja veel tahke šampooni eeliseid, tasub kindlasti märkida, et seda on eriti mugav võtta kaasa reisile. Nii jääb ära vedelikega sahmerdamine käsipagasiga reisides, samuti saab reisil olles tahke šampooniga pesta ka keha ja vajadusel riideidki.
Mille poolest erineb tahke šampoon tavalisest vedelšampoonist?
Vedelate šampoonide peamiseks koostisosaks on vesi, mis on soodsaks pinnaseks bakteritele. Selleks, et bakterid ei leviks, on tarvis vedelasse šampooni lisada ka säilitusaineid. Lisaks veel värvi- ja lõhnaaineid ning emulgaatoreid.
Tahke šampooni koostises kasutatav puhastusaine on kontsentreeritud kujul ning üldjuhul on värvi- ja lõhnaaineid looduslikku päritolu. Lisaks pole kasutatud erinevaid sünteetilisi lisaaineid.

Miks eelistada tahket šampooni?
📍Kuluefektiivne – tahke šampoon on valmistatud kontsentreeritud koostisosadest ning üks tükk kestab palju kauem kui üks pudel šampooni, tänu millele hoiad märgatavalt raha kokku.
📍Ei sisalda vett – kompaktne tahke šampoon on väiksem nii kaalult kui mõõtmetelt; seda on lihtsam ja soodsam toota ning selle transportimine on keskkonnale vähem saastavam.
📍Biolagunev – tahke šampoon on enamasti valmistatud puhastest looduslikest koostisosadest, mistõttu on see ka ohutu ümbritsevale loodusele.
📍Pakend – tahke šampoon on enamasti pakendatud kas paberist või kartongist pakendisse, mida on lihtsam ringlusesse võtta või taastäidetavasse metallist toosi, mida saab pikki aastaid korduvalt kasutada. Kuna vedelšampoonid vajavad veekindlat pakendit, on need enamasti pakendatud plastpudelisse, mis on aga keskkonnale koormav.
📍Mugav – tükike šampooni mahub tänu oma kumerale kujule ideaalselt peopessa, on kerge ning suurepärane valik reisile (iseäranis lennureisile, kus kaasa võetavate vedelike hulk on piiratud), spordiklubisse, matkale.
📍Tõhus – vahutab hästi, kuid samas on piisavalt õrn, sobides ka värvitud ja keemiliselt töödeldud juustele, et tulemuseks oleksid puhtad, terved ja läikivad juuksed, mida on kerge kammida.
📍Jamavaba – ei sisalda propüleenglükooli, parabeene, ftalaate, naatriumlaurüülsulfaati (SLS)*, naatriumlaurüüleetersulfaati (SLES), silikooni ega kunstlikke lõhnaaineid, värvaineid ega säilitusaineid.
*SLS (Sodium Lauryl Sulfate) – odav tööstuslik puhasti, mis tekitab hulgaliselt vahtu.

Kuidas tekib tahke šampooni vaht?
Tahke šampoon sisaldab puhastus- ja vahuaineid samamoodi nagu ka teised puhastusvahendid, mis vahutavad. Kasutatakse nii taimseid õlisid kui ka sünteetilisi puhastusaineid, milleks enamasti on kookosõli baasil naatriumsoolad.
Sodium Cocoyl Isethionate (SCI) – looduslik, kerge ja õrn puhastusaine, mis on valmistatud kookosõlis esinevatest looduslikest rasvhapetest ning mis eemaldab tõhusalt mustuse ja rasu juustelt ning peanahalt. SCI annab pehme ja rikkaliku vahu, jäädes samas pehmeks ja leebeks Sinu peanaha jaoks. See loodussõbralik biolagunev aine sobib nii pehme kui kareda vee puhul.
Sodium Lauryl Sulfoacetate (SLSA) – puhastusaine, mis on samuti valmistatud kookosõlist. Jätab nahale meeldiva siidise tunde, ei lase sel pesemisega kuivaks muutuda. Suurte molekulidega SLSA ei põhjusta nahaärritust, kuna sellel ei ole võimalik läbi naha membraani tungida.
NB! Tavatoodetes laialt levinud ja tervisele potentsiaalselt ohtlikud SLS (Sodium Lauryl Sulfate, naatriumlaurüülsulfaat) ja SLES (Sodium Laureth Sulphate, naatriumlaurüüleetersulfaat) ei ole looduskosmeetika jaoks heaks kiidetud.
Kellele tahke šampoon mõeldud on?
Tahke šampoon sobib kasutamiseks kõigile – naistele, meestele, lastele, noortele, vanadele. Vahet ei ole, kui pikad on Su juuksed või missugune on Su juuksetüüp, sest erinevatele juustele on saadaval erisuguse koostise ja toimega šampoone.
Meie valikust leiad šampooni nii rasustele, hõrenevatele kui ka blondidele juustele, kuivale või kergesti ärrituvale peanahale ning samuti on saadaval kõõmavastane tahke šampoon.
Eriti hästi sobib tahke šampoon aga reisisellidele või neile, kes lihtsalt liiguvad palju, sest tüki kujul pesuvahendit on mugav igale poole kaasa võtta. Ning loomulikult on tahke šampoon ideaalne kõigile, kes armastavad nii hästi hooldatud juukseid kui loodust meie ümber.

Kuidas valida tahket šampooni?
Ühest kindlat vastust sellele polegi, kuna kõigi juuksed on erinevad ning eelkõige tulekski valimisel lähtuda just oma juukse- ja peanaha tüübist. Õnneks on sortiment piisavalt lai, et igaüks leiaks endale sobiva, kuid varu aega ja kannatust, sest selle õige leidmine võib nõuda natuke katsetusi.
Kuidas tahket šampooni kasutada?
Tahket šampooni kasutatakse täpselt nagu tavalist šampooni – hõõru šampoon niisketesse juustesse, masseeri peanahka ja juuksejuuri ühtlaselt ning seejärel loputa hoolikalt, vajadusel korda ja soovi korral kasuta ka palsamit
Pikemate juuste puhul on tahket šampooni lihtsam otse juustesse hõõruda (kuid ära kogusega liialda), samas võid šampooni ka märgade käte vahel vahule ajada ning tekkinud vahu juustesse kanda. Kui algul tundub, et vaht ei taha kuidagi tekkida, siis lisa vett ja hõõru veel. Tahke šampooni puhul on oluline ka rohkem tähelepanu pöörata põhjalikule loputamisele.
Kas tahke šampooniga pestes on vaja lisaks kasutada ka palsamit?
Kõik sõltub juuksetüübist ja isiklikest eelistustest. Kuna tahke šampoon on üldiselt puhtama koostisega, ei riku selle kasutamine juuksestruktuuri nii nagu enamik vedelšampoone, seega võib kaduda vajadus palsamit kasutada.
Juhul, kui Sul on väga kuivad või kahjustunud juuksed, siis on soovitatav pärast pesu kasutada täiendavaks niisutuseks palsamit. Lisaks tahketele šampoonidele on meil valikus ka erinevad tahked juuksepalsamid.
Kui tihti tahket šampooni kasutada võib?
Tahket šampooni võib kasutada iga päev, kuna see ei sisalda kahjulikke kemikaale ega kuivata juukseid. Samas võid üllatuda, kui kaua püsivad juuksed puhtana pärast tahke šampooniga pesemist ning võimalik, et enam ei olegi vaja juukseid pesta nii tihti kui oled harjunud.
Kuidas tahket šampooni hoiustada?
Pärast pesemist tuleks tahke šampoon asetada kohta (näiteks seebialusele), kus see saab kuivata kuni järgmise kasutuskorrani.
Šampooni on mugav kaasa võtta metallist toosis. Nipp! Selleks, et šampoon toosi põhja kinni ei jääks, aseta karbi põhja juuksekumm – nii saad šampooni lihtsasti toosist kätte ilma kinni kleepumata.

Miks jäävad juuksed pärast tahke šampooniga pesemist imelikuks?
Sellel võib olla mitu põhjust, kuid kõige sagedamini on kaebuste põhjuseks see, et šampooni koostises olev seep ei sobi juustele – eelista alati šampooni, mis ei ole seebipõhine, vaid kookosel põhineva pesuainega.
Samuti võib olla, et juuksed pole veel harjunud uut tüüpi hooldusega ja neile tuleks anda üleminekuperioodiks aega. Üldiselt aga toimib kvaliteetne tahke šampoon esimesest kasutuskorrast nii nagu peab.
Levinud põhjus on ka, et pärast pesu ei ole juukseid korralikult loputatud. Tahke šampooni puhul on väga oluline juukseid põhjalikult voolava vee all loputada, et peanahale ja juustele ei jääks šampoonijääke.
Juuste seisukorda mõjutab oluliselt ka vee karedus. Kui vesi on liiga mineraaliderikas, mõjutab see tahke šampooni vahutavust ja tõhusust.
Kui kaua üks tahke šampoon kestab?
See sõltub mitmest asjaolust – kui tihti šampooni kasutatakse ja kuidas seda säilitatakse. Tänu oma kontsentreeritud koostisele kulub üheks pesukorraks tahke šampooniga vähem pesuainet kui vedelšampooni puhul.
Ühest tahkest šampoonist piisab keskmiselt 2-3 kuuks (ligikaudu 20-80 pesukorda, sõltuvalt šampoonist, kasutussagedusest ja juuste pikkusest).
Seda aga tingimusel, et šampooni on pesukordade vahel hoitud kuivalt ja lahtiselt. Vees ligunedes muutub šampoon pehmeks ning hakkab lagunema.
Kui kaua tahke šampoon säilib?
Tänu sellele, et tahke šampoon ei sisalda vett, säilib see üldjuhul kauem kui aasta. Hoiustades šampooni kuivas ja jahedas kohas, tagad maksimaalse säilivusaja.
Kasutamata tahket šampooni võib kasutada ka pakendil oleva säilivusaja möödudes, kuigi pikema aja jooksul võivad selle kvaliteet ja omadused olla vähenenud.
Leia oma uus lemmik tahke šampoon ja palsam meie laia valiku hulgast!